top of page

21 Oca Paz

|

Shine Dans Stüdyosu

Gyrokinesis Derslerimiz Başlıyor

Vücuduna Nefes Ver: Ders 5 hafta boyunca sürecektir. Tarihler 21-28 Ocak-4-11- 18 Şubat 2024

Gyrokinesis Derslerimiz Başlıyor
Gyrokinesis Derslerimiz Başlıyor

Saat ve Yer

21 Oca 2024 12:00 – 13:00

Shine Dans Stüdyosu, Remzi Oğuz Arık Mahallesi, Kavaklıdere, Tunus Cd. 46/3, 06680 Çankaya/Ankara, Türkiye

Bu Etkinlik Hakkında

Gyrotonic® Egzersiz Metodu, tango yolculuğunuzda, dansınızı bir sonraki seviyeye hızlı bir biçimde taşımak için mükemmel bir arkadaştır.

Gyrotonic® Nedir ?

Gyrotonic® ritmik, akıcı hareket dizileri ile tüm vücuda hitap eden, enerji yollarını açan, sinir sistemini uyaran, hareket açıklığını artıran ve fonksiyonel güç yaratan bütünsel bir hareket sistemidir.

Gyrotonic® Egzersiz Metodunu Tango İçin Mükemmel Kılan Noktalar Nelerdir ?

Pek çok disiplin tangonuza Gyrotonic® kadar derinlemesine yardımcı olamaz.

Öncelikle Gyrotonic® bir dansçı tarafından oluşturulmuş olup, her yaş gurubunun yapabileceği ve en az sakatlanma riski taşıyan bir metodtur.

Zemin Kullanımı ve Beden Ayrışması İçin Gyrotonic®

Tango öğretmeniniz size sıklıkla daha dik durmanız, yere sağlam basmanız gerektiğini söylemiş olsa da, bu tekniğin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz.Gyrotonic ®, zemine bağlı hissetmenize yardımcı olurken, omurganızı uzatmak için özel olarak tasarlanmış hareketlerle bedeninizin hareket özgürlüğünü geliştirecek, alt - üst bedenin ayrışmasını artıracak, nefesinizi kullanmayı teşvik edecek ve aynı zamanda beden farkındalığınızı arttıracaktır.

Duruş, Sarılma İçin  Gyrotonic®

Evet, duruş dans etmenin hayati bir parçasıdır. Bedeni daha organik ve ekonomik kullanmamıza, daha iyi bir kucaklama yaratmamıza ve partnerimizle daha bağlantılı hissetmemize yardımcı olur.

Ayrıca tangodaki disassociation kavramı ve spiraller Gyrotonic® egzersizlerinin en önemli parçasıdır.

Daireselliği ve Üç Boyutlu Hareketi Geliştirmek İçin Gyrotonic®

İlk tango dersimize başladığımızda, hareketler esas olarak çizgisel görünür: ileri, yan, geri... Ama çok geçmeden, partnerimizin etrafında dönerken çizgilerimiz daireselleşmeye başlar. Ve üst bedenimiz ile alt bedenimiz farklı yönlerde hareket ettikçe bedenimiz birçok sarmal hareket yapar. Bu dairesel ve spiral hareketler üzerinde tek başınıza sadece kendi bedeninize odaklanarak çalışmak dansınız için çok faydalıdır.

Ayrıca, egzersizler 3 boyutlu elastik hareketle uzuvların açılmasını ve eklemlerimizde daha fazla alan oluşmasını sağlayacaktır. Bağları ve tendonları güçlendirerek uzatacak, vücudunuzun her zaman güçlü ama esnek hissetmesini sağlayacaktır.

Tango Yürüyüşü İçin Gyrotonic®

Tango yürüyüşü, gerilen ve sonsuza dek sürecekmiş gibi görünen bacaklarla karakterize edilir.

Bacaklarımızı ne sürekli düzleştirmeyi düşünmeli ne de sürekli bükülü şeklide kullanmalıyız. Eğer sürekli düzleştirmeyi düşünürsek gereksiz bir katılık yaratabilir, sürekli bükülü kullanırsak da beden dizilimimizi yaratamayız. Bunun yerine, bacaklarımızı esnek olarak düşünür, akışkan bir hareket yaratmak için dönüşümlü olarak gerer ve serbest bırakırız. Tüm diğer beceriler gibi, bunun da mükemmelleşmesi zaman alır. Çoğu tanguero bu zamanı tango eğitimi boyunca ayırmaya hazırdır, ancak Gyrotonic®egzersizleri ilerlemenizi düzene sokabilir ve hedefinize daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Merkezi Kullanmak ve Koordinasyon ve Akış İçin Gyrotonic®

Tüm GYROTONIC® egzersizleri bedenden başlar ve diğer uzuvlara yayılır. Bunu keşfetmek, merkezi turmak üzerine söylenen onca sözün altındaki anlamı kavramamızı sağlayacaktır.  Yıllarca dile gelmiş bir çok zihnimizi yoran  tanımlamanın oluşturduğu karışıklıklara son vermek için de GYROTONIC® egzersizleri birebirdir.

GYROTONIC® egzersizleri, doğal olarak, gerginlik olmadan nazikçe yapılan ritim, nefes ve akıcı hareketlerle koordinasyonu ve akışı destekler. Akış dansta nihai hedefimizdir. Koordinasyon becerisi ise bir dansçının kalkanıdır. Egzersizler,  nefes kullanımınızı artıracak ve nefesle ritm ilişkisini kurmanıza yardımcı olacaktır.

Yaralanmayı Önlemek İçin Gyrotonic®

Tangonun harikalarından biri de hemen hemen her yaşta dans edilebilmesidir. 84 yaşında olmasına rağmen her hafta saatlerce ağrısız bir şekilde dans etmek için bedenimizi tanımalı ve ona yatırım yapmalıyız.

Pek çok insan genç yaşta dans etmeye başlamadığı için pişmanlık duyar, ancak diğer dansların çoğunun aksine bedenimize uygun şekilde bakmamız koşuluyla tango her yaşta yapılacabilinecek bir danstır.

Tango hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için harikadır, ancak aşırı tango elbette vücudumuza zarar verebilir. Hepimiz bazı bel ve boyun ağrılarından şikayet ederiz. Hatta Tangoda kullanılan tek yönlü hareketlerle, bedenimizin sağ ve sol taraflarının farklı gelişmesi oldukça olasıdır.

Hepimiz hayatımızın geri kalanında tango yapmaya niyetlendiğimiz için, sağlıklı eklemleri korumak ve yaralanmaları önlemek için erken önlemler almak, bedenimize borcumuzdur. Gyrotonic® bunun için idealdir ve aynı zamanda yaralanmalardan kurtulmaya yardımcı olmak için de harikadır.

Sevgili Tanguero senin de tecrübe ettikçe Gyrotonic® yapmak için farklı sebeplerin olacak.

Sevgiyle Kal…

KENDİNİZ İÇİN DANS EDİN...

Shine  Dans Stüdyosu

www.shinedans.com

info@shinedans.com

Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi 46/3 Kavaklıdere / ANKARA TURKİYE

0 533 732 2089

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page