top of page

Gyrotonic Egzersiz Metodu Nedir ?

2017-Logo-small.jpg
gytotonic tower.jpg

The Art of Exercising and Beyond ®

GYROTONIC® Macar asıllı bir balet olan Juliu Horvath tarafından geliştirilmiş bir egzersiz metodudur. Juliu Horvath, Amerika'da bir bale topluluğunda dans ettiği zamanlarda aşil tendonunu sakatlar ve ardından kendisini tedavi etme amaçlı hareket tedavisi, yoga ve meditasyon üzerine 6 yıla yakın çalışmalar yapıyor. Ardından tüm bu disiplinlerden etkilenerek tam anlamı ile kendine özgü bir metot oluşturuyor. 

 

Juliu Horvath'ın başlarda öğrencilerinin çoğunluğunu profesyonel dansçılar oluşturduğu için adına Yoga For Dancer (Dansçılar için Yoga) adını veriyor. İlerleyen zamanlarda tüm yaş gruplarından, farklı fitness seviyelerine sahip, hatta çeşitli sağlık sorunları ya da sakatlık yaşayan kişiler de ilgi duymaya başlıyor. Ardından özel ekipmanlar ve aletler, örneğin pulley tower tasarlanıyor ve GYROTONIC® böylece ortaya çıkıyor. 

 

Şu an  GYROTONIC® 52 ülkede 7800'den fazla lisanslı eğitmeni bulunuyor. 

KİMLER YAPABİLİR ?

GYROTONIC® yaşı, fitness seviyesi ne olursa olsun herkes yapabilir. Öğrenciler arasında hareketsiz yaşam temposuna sahip kişiler; stres seviyesi yüksek, masabaşı çalışanlar mevcuttur. Bu kişiler  GYROTONIC® ile kas ve iskelet sistemini güçlendirirken aynı zamanda zihinsel ve bedensel olarak da ders sırasında dinlenebiliyorlar. İleri yaşlara sahip kişiler de hareketlerin daha sakin ve yavaş bir tempoda yapılmasından dolayı GYROTONIC® tercih edebilirler. Aynı zamanda bu kişilerin aletlerin sağladığı konfor ve ergonomiden dolayı da daha rahat hareket edebiliyorlar. 

 

,

GYROTONIC® aynı zamanda profesyonel sporcular, dançılar için de ileri seviye egzersizler içerir. GYROTONIC® 'in sağladığı çok yönlü hareketlilik ile herhangi bir spor branşına özgü bir tekniği de geliştirmek mümkün. Örneğin yüzme branşında serbest stil tekniğini düşündüğünüzde kol ve bacak koordinasyonu, bununla beraber senkron nefes, hareketli uyum becerisini  GYROTONIC® ile geliştirmek mümkün. 

 

Tenis sporunda kullanılan servis tekniğini düşündüğümüzde, hareketin gövdeden başlayarak kola aktarılması sırasında geçen tüm aşamalar aynı ayrı bir bütün olarak çalışılabilir. Bunların dışında futbol, ata binmek, kürek gibi pek çok karmaşık tekniğe sahip sporlar da

GYROTONIC® metodu spor ile sporcunun gelişimine katkı sağlayacaktır. 

TANGO İÇİN  GYROTONIC®Gyrotonic® Egzersiz Metodunu Tango İçin Mükemmel Kılan Noktalar Nelerdir ?

Pek çok disiplin tangonuza Gyrotonic® kadar derinlemesine yardımcı olamaz.

Öncelikle Gyrotonic® bir dansçı tarafından oluşturulmuş olup, her yaş gurubunun yapabileceği ve en az sakatlanma riski taşıyan bir metodtur.

Zemin Kullanımı ve Beden Ayrışması İçin Gyrotonic®

Tango öğretmeniniz size sıklıkla daha dik durmanız, yere sağlam basmanız gerektiğini söylemiş olsa da, bu tekniğin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz.Gyrotonic ®, zemine bağlı hissetmenize yardımcı olurken, omurganızı uzatmak için özel olarak tasarlanmış hareketlerle bedeninizin hareket özgürlüğünü geliştirecek, alt - üst bedenin ayrışmasını artıracak, nefesinizi kullanmayı teşvik edecek ve aynı zamanda beden farkındalığınızı arttıracaktır.

Duruş, Sarılma İçin  Gyrotonic®

Evet, duruş dans etmenin hayati bir parçasıdır. Bedeni daha organik ve ekonomik kullanmamıza, daha iyi bir kucaklama yaratmamıza ve partnerimizle daha bağlantılı hissetmemize yardımcı olur.

Ayrıca tangodaki disassociation kavramı ve spiraller Gyrotonic® egzersizlerinin en önemli parçasıdır.

Daireselliği ve Üç Boyutlu Hareketi Geliştirmek İçin Gyrotonic®

İlk tango dersimize başladığımızda, hareketler esas olarak çizgisel görünür: ileri, yan, geri... Ama çok geçmeden, partnerimizin etrafında dönerken çizgilerimiz daireselleşmeye başlar. Ve üst bedenimiz ile alt bedenimiz farklı yönlerde hareket ettikçe bedenimiz birçok sarmal hareket yapar. Bu dairesel ve spiral hareketler üzerinde tek başınıza sadece kendi bedeninize odaklanarak çalışmak dansınız için çok faydalıdır.

Ayrıca, egzersizler 3 boyutlu elastik hareketle uzuvların açılmasını ve eklemlerimizde daha fazla alan oluşmasını sağlayacaktır. Bağları ve tendonları güçlendirerek uzatacak, vücudunuzun her zaman güçlü ama esnek hissetmesini sağlayacaktır.

Tango Yürüyüşü İçin Gyrotonic®

Tango yürüyüşü, gerilen ve sonsuza dek sürecekmiş gibi görünen bacaklarla karakterize edilir.
Bacaklarımızı ne sürekli düzleştirmeyi düşünmeli ne de sürekli bükülü şeklide kullanmalıyız. Eğer sürekli düzleştirmeyi düşünürsek gereksiz bir katılık yaratabilir, sürekli bükülü kullanırsak da beden dizilimimizi yaratamayız. Bunun yerine, bacaklarımızı esnek olarak düşünür, akışkan bir hareket yaratmak için dönüşümlü olarak gerer ve serbest bırakırız. Tüm diğer beceriler gibi, bunun da mükemmelleşmesi zaman alır. Çoğu tanguero bu zamanı tango eğitimi boyunca ayırmaya hazırdır, ancak Gyrotonic®egzersizleri ilerlemenizi düzene sokabilir ve hedefinize daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Merkezi Kullanmak ve Koordinasyon ve Akış İçin Gyrotonic®

Tüm GYROTONIC® egzersizleri bedenden başlar ve diğer uzuvlara yayılır. Bunu keşfetmek, merkezi turmak üzerine söylenen onca sözün altındaki anlamı kavramamızı sağlayacaktır.  Yıllarca dile gelmiş bir çok zihnimizi yoran  tanımlamanın oluşturduğu karışıklıklara son vermek için de GYROTONIC® egzersizleri birebirdir.

GYROTONIC® egzersizleri, doğal olarak, gerginlik olmadan nazikçe yapılan ritim, nefes ve akıcı hareketlerle koordinasyonu ve akışı destekler. Akış dansta nihai hedefimizdir. Koordinasyon becerisi ise bir dansçının kalkanıdır. Egzersizler,  nefes kullanımınızı artıracak ve nefesle ritm ilişkisini kurmanıza yardımcı olacaktır.


Yaralanmayı Önlemek İçin Gyrotonic®

Tangonun harikalarından biri de hemen hemen her yaşta dans edilebilmesidir. 84 yaşında olmasına rağmen her hafta saatlerce ağrısız bir şekilde dans etmek için bedenimizi tanımalı ve ona yatırım yapmalıyız.

Pek çok insan genç yaşta dans etmeye başlamadığı için pişmanlık duyar, ancak diğer dansların çoğunun aksine bedenimize uygun şekilde bakmamız koşuluyla tango her yaşta yapılacabilinecek bir danstır.

Tango hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için harikadır, ancak aşırı tango elbette vücudumuza zarar verebilir. Hepimiz bazı bel ve boyun ağrılarından şikayet ederiz. Hatta Tangoda kullanılan tek yönlü hareketlerle, bedenimizin sağ ve sol taraflarının farklı gelişmesi oldukça olasıdır.

Hepimiz hayatımızın geri kalanında tango yapmaya niyetlendiğimiz için, sağlıklı eklemleri korumak ve yaralanmaları önlemek için erken önlemler almak, bedenimize borcumuzdur. Gyrotonic® bunun için idealdir ve aynı zamanda yaralanmalardan kurtulmaya yardımcı olmak için de harikadır.Sevgili Tanguero senin de tecrübe ettikçe Gyrotonic® yapmak için farklı sebeplerin olacak.

Sevgiyle Kal.

Mine AKKOYUN

Level -1 Gyrotonic Trainer

Gyrokinesis Apprendice


 

bottom of page