top of page

Gyrotonic Egzersiz Metodu Nedir ?

2017-Logo-small.jpg

The Art of Exercising and Beyond ®

gytotonic tower.jpg

GYROTONIC® Macar asıllı bir balet olan Juliu Horvath tarafından geliştirilmiş bir egzersiz metodudur. Juliu Horvath, Amerika'da bir bale topluluğunda dans ettiği zamanlarda aşil tendonunu sakatlar ve ardından kendisini tedavi etme amaçlı hareket tedavisi, yoga ve meditasyon üzerine 6 yıla yakın çalışmalar yapıyor. Ardından tüm bu disiplinlerden etkilenerek tam anlamı ile kendine özgü bir metot oluşturuyor. 

 

Juliu Horvath'ın başlarda öğrencilerinin çoğunluğunu profesyonel dansçılar oluşturduğu için adına Yoga For Dancer (Dansçılar için Yoga) adını veriyor. İlerleyen zamanlarda tüm yaş gruplarından, farklı fitness seviyelerine sahip, hatta çeşitli sağlık sorunları ya da sakatlık yaşayan kişiler de ilgi duymaya başlıyor. Ardından özel ekipmanlar ve aletler, örneğin pulley tower tasarlanıyor ve GYROTONIC® böylece ortaya çıkıyor. 

 

Şu an  GYROTONIC® 52 ülkede 7800'den fazla lisanslı eğitmeni bulunuyor. 

Kimler GYROTONIC®Yapabilir ?

GYROTONIC® yaşı, fitness seviyesi ne olursa olsun herkes yapabilir. Öğrenciler arasında hareketsiz yaşam temposuna sahip kişiler; stres seviyesi yüksek, masabaşı çalışanlar mevcuttur. Bu kişiler  GYROTONIC® ile kas ve iskelet sistemini güçlendirirken aynı zamanda zihinsel ve bedensel olarak da ders sırasında dinlenebiliyorlar. İleri yaşlara sahip kişiler de hareketlerin daha sakin ve yavaş bir tempoda yapılmasından dolayı GYROTONIC® tercih edebilirler. Aynı zamanda bu kişilerin aletlerin sağladığı konfor ve ergonomiden dolayı da daha rahat hareket edebiliyorlar. 

 

,

GYROTONIC® aynı zamanda profesyonel sporcular, dançılar için de ileri seviye egzersizler içerir. GYROTONIC® 'in sağladığı çok yönlü hareketlilik ile herhangi bir spor branşına özgü bir tekniği de geliştirmek mümkün. Örneğin yüzme branşında serbest stil tekniğini düşündüğünüzde kol ve bacak koordinasyonu, bununla beraber senkron nefes, hareketli uyum becerisini  GYROTONIC® ile geliştirmek mümkün. 

 

Tenis sporunda kullanılan servis tekniğini düşündüğümüzde, hareketin gövdeden başlayarak kola aktarılması sırasında geçen tüm aşamalar aynı ayrı bir bütün olarak çalışılabilir. Bunların dışında futbol, ata binmek, kürek gibi pek çok karmaşık tekniğe sahip sporlar da

GYROTONIC® metodu spor ile sporcunun gelişimine katkı sağlayacaktır. 

bottom of page